İzolasyon Nasıl Yapılır?

Isı izolasyonu, ısıyı belli bir alan içerisinde tutmak için yapılan uygulamadır. Yalıtımın farklı çeşitleri bulunmaktadır. En yaygın kullanım şekli milyonlarca kabarcığın bir araya gelmesidir. Hareketsiz hava çok iyi bir yalıtkandır ve sıkıştırılmış hava keseleri ısı direnci sağlamaktadır. Isı izolasyonunda en etkili yöntem mantolamadır. Kış aylarında ev içerisinde ısınan havanın dışarıdaki hava ile farkı yüksektir. Isınan hava pencere ve kapılardan dışarıya sızabilir. Isınmış hava dışarısı ile temas ettiğinde soğuyacaktır. Soğuyan hava nedeniyle kombilerinizin derecesini arttırabilirsiniz. Bu da faturalarınıza yansıyacaktır. Isı izolasyonu yapılan evlerde enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Ayrıca daha iyi ısınmasına sebep olacaktır. İyi ısı izolasyon malzemeleri ve iyi bir mantolama işçiliği ile evlerinizi koruyabilirsiniz. Isı izolasyonu, ısıyı evinizde hapsederek dışarı çıkmasını engelleyecektir. İçerideki hava soğuk hava ile temas edemez. Böylece eviniz daha az yakıtla daha fazla ısınabilir. Eviniz ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak için ısı izolasyonu yaptırmalısınız. Isı izolasyonu, kış aylarında da içerideki soğuk havayı izole etmektedir. Yaz aylarında klimanızı kapattığınızda eviniz hemen ısınır. Bu durumun sebebi soğuk havanın dışarıdaki hava ile temas ederek ısınmasıdır. Isı izolasyonu, yapılan evlerde soğuk hava içeride hapsedilir. Klimanız daha az çalışır ve elektrik faturasından tasarruf sağlayabilirsiniz. Isı izolasyonu, malzemeleri iyi seçildiğinde, nem ve ısı geçirgenliği minimuma ineceğinden bina veya ev ömrünüzde artacaktır. Elbette mantolama için iyi ustalar ile çalışmak çok önemlidir.

Isı İzolasyonunda Kullanılan Malzemeler

İzolasyon malzemeleri, müşteri isteklerine göre değişkenlik göstermektedir. Isı yalıtımı malzemeleri şöyledir; ısı yalıtım levhası, yapıştırma harcı, ısı yalıtım sıvası, dekoratif kaplama sıvası, donatı filesi, mekanik tespit dübeli, köşe profilleri, su basma profili, damlalık, dilatasyon, denizlik profili ve dış cephe boyasıdır. Profesyonel bir işlem olan ısı izolasyonu ile ısınma masrafınız yarı yarıya düşecektir.

Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Isı izolasyonu, mantolama ile yapılmaktadır. Öncelikle tecrübeli ustalar ile anlaşmanız gerekmektedir. Sonra ustalar evinize keşif yapmak için gelecektir. Isı izolasyonu için hangi ürünlerden ne kadar kullanılacağı belirlenir ve temin edilir. Sonrasında mantolama yapılacak zemin tozdan ve kirden arındırılmalıdır. Dökülme veya kabarma olan yerler tel fırça ile giderilmeli, kırık ve çatlaklar onarılmalıdır. Dış cephe yalıtımın ilk adımı olarak subasman profiller yerleştirilir. Yerleştirme işlemi su terazisi ile yapılmaktadır. Tamamlandıktan sonra plakalar yerleştirilir. Plakalar, müşteri tercihlerine göre strafor, taş yünü ve fugalı olabilir. Plakalar özellikleri açısından farklılıklar göstermektedir. Evinizin özelliklerine en uygun plakayı seçebilirsiniz. Bu konuda çalıştığınız usta ya da firmalardan bilgi alabilirsiniz. Plakalar yapıştırılırken genellikle çerçeve metodu kullanılmaktadır. Yapıştırıcılar plakayı tamamen kaplayacak şekilde sürülür.  İyi yapışması için orta kısımlarına daha fazla yapıştırıcı sürülebilir. Plakalar yapıştırıldıktan sonra bir gün yapışması için beklenmelidir. Plakaların yapıştığından emin olduktan sonra dübelleme işlemine geçilir. Dübeller plakaların birleşim yerlerinde kullanılan sabitleme elemanlarıdır. Ayrıca plakaların orta kısımlarına da birer dübel atılmalıdır. Bina yüksekliğine göre fazla veya az dübel atılabilir. Bu konu tecrübeli mantolama ustalarına bırakılmalıdır. Isı izolasyonu için mantolama işlemleri oldukça önemlidir. Dübelleme sonrası bina izolasyonunda sıra sıvaya gelmektedir. Plakalar üzerine kalın bir sıva uygulaması yapılır. Plakalara uygulanan kalın sıva üzerine file yerleştirilir ve ince bir sıva daha atılır. Sıva yapılacak yüzeyin 5-35 C⁰ aralığında olması gerekmektedir. 35 C⁰ üstü sıcaklıklarda sıva suyunu kaybedebilir. Bu nedenle uygulama yapılmamalıdır. Isı izolasyonu yapılmadan önce hava durumuna bakılmalı ve güneşli günler tercih edilmelidir. Sıva uygulandıktan sonra 1 gün kuruması beklenmelidir. Sıva ile su teması 1 gün boyunca engellenmelidir. Kullanılacak ısı izolasyonu malzemeleri oldukça önemlidir. Kaliteli malzeme kullanılarak uzun süreli çözümler elde edilebilir. Herhangi bir çıkıntı veya bozukluğu önlemek için tek seferde uygulama yapılmalıdır. Bina izolasyon kaplaması bittiğinde mantolama işleminin sonuna gelmiş olursunuz. Artık binanızı veya evinizi istediğiniz renge boyayabilirsiniz.

İç Cephe Isı İzolasyonu Nasıl Yapılır?

Bina yönetimi ısı izolasyonu yaptırmamışsa dert etmeyin. Kısmen de olsa iç cephe ısı izolasyonu sayesinde çözüm üretmek mümkündür. İç cephe izolasyonu, dış cephe kadar verimli olamaz hatta çoğu zaman tamamlayıcı unsur olarak kullanılmaktadır. Ancak bazı durumlarda olaylar sizin dışınızda gelişebilir. Bina yönetimi dış cephe dış cephe izolasyonu yaptırmak istemeyebilir. Böyle durumlarda kendi dairenize iç cephe ısı izolasyonu yaptırabilirsiniz. İç cephe izolasyonu daha incedir. Dış cephe kadar olmasa da fayda sağlayabilir.

Isı İzolasyon İşlemi Ne Kadar Sürer?

İzolasyon ustaları, bina izolasyonunu 1-4 hafta içerisinde tamamlayabilir. Bina yüksekliği hava koşulları, personel sayısı ve kullanılacak ısı izolasyonu malzemeleri bitirme süresinde belirleyici olmaktadır. Kuvvetli rüzgar, sis ve yağmurlu havalarda mantolama işlemi yapılmamalıdır. Uygulamanın yapıldığı gün zemin sıcaklığı +5 C⁰ olmalıdır.

Isı Yalıtımında Etkili Değerler Nelerdir?

Isı yalıtımı yapılırken birkaç değer göz önünde bulundurulur. Isı yalıtımında ısı direnci(R değeri) malzemelerin yalıtım yeteneklerini tanımlamak amacıyla kullanılmaktadır. Isı direnci, malzemelerin izole edecekleri ısı miktarını ifade eder. Isı direnci ne kadar yüksek olursa, ısı kaybı o kadar az olacaktır. Dolayısıyla enerji tasarrufu aynı oranda yükselir. Müşteri talepleri ve bina yapısına bakılarak malzemeler belirlenir. Kullanılan malzemeler, mantolama işçilik fiyatları belirlenirken etkilidir.

Isı izolasyonu yapılırken dikkate alınması gereken bir değer ise ısı transfer katsayısı (U değeri) olacaktır. Isı transfer katsayısı, yapısal elemanların yalıtım kabiliyetlerini belirler. Isı transfer katsayısı yapıdan geçebilecek ısı miktarını gösterir. Isı yalıtım katsayısı ne kadar düşük olursa ısı yalıtımı o kadar iyi demektir. Isı izolasyonu yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ne kadar enerji tasarrufu sağlanacağıdır.  

Isı İzolasyonu ve Görsellik

Isı izolasyonu, üzerine sıva yapılmaktadır. Sıvanın üzerini istediğiniz renge boyayabilirsiniz. Bu nedenle evlerinizin dış görünüşü olumsuz şekilde etkilenmez. Doğru yapılan izolasyon uygulamaları evinize estetik katacaktır. Uygulama bittiğinde hayal ettiğiniz renkleri sıva üzerine uygulayabilirsiniz. Tecrübeli bir ekiple çalışmak faydalı olacaktır. Yalıtımda hatalar olması geri dönüşü zor durumlar yaratabilir.

Çatılarınıza da izolasyon yaptırmanız mümkündür. Günümüzde birçok çatı izolasyon çeşitleri bulunmaktadır. Çatı zeminlerinize izolasyon malzemeleri uygulanabilir. 

Ses İzolasyonu Nasıl Yapılır?

Ses izolasyonu gürültünün zararlı etkilerinden korunmak ve çevreye yayılan rahatsız edici gürültüyü engellemek amacıyla yapılmaktadır. Ses izolasyonu, malzemelerinin kalınlığı ve özellikleri ihtiyaca göre belirlenmektedir. Yapı tasarlanırken ses izolasyonu dikkate alınmalıdır. Kapı, pencere, duvar  gibi elemanlar yüksek ses yalıtımı içeren malzemelerden oluşmalıdır. Ses izolasyonu malzemeleri kullanarak katlar arası ses geçişleri önlenebilir. Ortamda olabilecek ses şiddetine göre malzeme kullanılmalıdır. Düşük seviyede ki sesler için piramit, yumurta, melamin süngerler kullanılabilir. Yüksek seviyede ki sesler için süngerpan malzemeler kullanılmalıdır.

İzolasyon Nasıl Yapılır?

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir